poniedziałek, 19 września 2016

Vincent Van Gogh "Barki na plaży w Saintes - Maries -de - la Mer"

Ukończony. Początek przypadł na 16/01/2016, a koniec na 17/09/2016 - tyle potrzebowałam na wyhaftowanie obrazu Vincenta van Gogha "Barki na plaży ..." Jestem nim zachwycona. Zdjęcie nie oddaje całego uroku haftu."W maju 1888 Vincent van Gogh zaplanował podróż do miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer, położonej nad Morzem Śródziemnym, 50 km na południe od Arles. Była to wówczas biedna, rybacka wioska, położona na wybrzeżu, pozbawionym urwistych klifów, składającym się za to z płaskich, piaszczystych plaż, podobnie jak wybrzeża morskie w Holandii. Motywacją do udania się właśnie tam była dla artysty coroczna pielgrzymka Romów na festyn ku czci św. Sary (24 maja).
Obraz powstał rano, zanim łódki wypłynęły w morze. Scenerią malowidła jest plaża, niejako w jej cieniu znajduje się morze. Jego niebieski kolor niewiele różni się od koloru nieba. Przyroda tworzy tu kulisy dla dokładnie od strony graficznej przedstawionych przedmiotów.
Artysta dociekliwie oddał cechy namalowanych łódek: falujące kształty ich kadłubów i kanciaste linie masztów. Nieomal z uczuciem przedstawione przedmioty: łódki, ławki, buty, tworzą robiący wrażenie widok" - źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81odzie_rybackie_na_pla%C5%BCy_w_Saintes-Maries-de-la-Mer
Spędziłem tydzień w Saint-Maries... Na tej płytkiej, piaszczystej plaży są małe zielone, czerwone i niebieskie łódki o tak pięknych barwach i kształtach, że człowiekowi przychodzą na myśl kwiaty. Na jednej takiej ktoś żegluje. One prawie nigdy nie wypływają, gdy morze jest wzburzone. Robią to, kiedy jest bezwietrznie, a jak tylko zaczyna wiać, powracają na plażę (Ingo F. Walther, Peter Glücksam (tłum.): Van Gogh Basic Art Album. Taschen Gmbh, 2001, s. 35. ISBN 3-8228-1128-9. (szw.)).